Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

10.03.2024
717

IVANOVIĆ: KLJUČNA JE INFORMISANOST O PRAVIMA OSOBA SA OŠTEĆENJEM SLUHA I/ILI GOVORA (AUDIO)

Radionica, dio projekta „Krajnje vrijeme za unaprjeđenje ljudskih prava OSI”, nedavno je održana u Javnoj ustanovi (JU) Resursni centar za sluh i govor „Dr Peruta Ivanović” u Kotoru.
Sa učenicima/ama s oštećenjem sluha i/ili govora razgovarala je trenerica Miroslava-Mima Ivanović iz “Inicijativa mladih sa invaliditetom” (I MI Boke). 
Sa djecom je radila i diplomirana defektološkinja Olivera Gluščević, nastavnica razredne nastave od prvog do devetog razreda, prevodilac i tumač znakovnog jezika. 
Razgovaralo se o problemima sa kojima se svakodnevno susrijeću osobe s oštećenjem sluha i/ili govora.

Ivanović je istakla važnost poznavanja ličnih prava, te mogućnosti koje im pruža organizacija I MI Boke.
Jedan od učenika je prenio svoje iskustvo posjete sličnoj instituciji u Rumuniji. Tamo je stekao prijatelje, ali i opazio sličnosti i razlike života osoba sa oštećenjem sluha i/ili govora u Rumuniji i Crnoj Gori. Za razliku od njega, vršnjaci u Rumuniji ostvaruju pravo na uslugu tumačenja i prevođenja na znakovni jezik, te im to u velikoj mjeri olakšava uključivanje u život zajednice.
Ivanović je saslušala zapažanje učenika i kazala da oni kao oraganizacija mogu pružiti besplatnu pravnu pomoć.

 “Pravo na uslugu tumača je Zakonom propisano još prije deset godina. Potreban je pritisak na državu i državne službe da bi se primijenio, da ostvarite pravo na tumača. Mi možemo da vam pružimo besplatnu pravnu pomoć kako biste ostvarili to pravo. Taj prvi slučaj bi trajao duže, možda i par godina, ali kada bi ovaj dječak ostvario svoje pravo i drugi bi manje vremena čekali na tumača”, objasnila je Ivanović.
 
Djeca su na radionici bila podstaknuta da otvoreno razgovaraju o ključnim problemima koji im otežavaju inkluziju, ali i o njihovim željama i afinitetima.
Djevojčice su zainteresovane za folklor, a dječaci za sport. Svi su se složili da bi bilo lijepo organizovati izlet ili putovanje i posjetiti vršnjake/inje s oštećenjem sluha i/ili govora u drugim zemljama. 
Finansiranje jedne od predloženih aktivnosti, može biti cilj Donatorske večeri za poboljšanje uslova života institucionalizovanih osoba s invaliditetom (OSI), koja će se održati do kraja avgusta 2024. godine.

Na jednoj od prethodnih radionica učenici/e su predložili kurs, odnosno prenošenje znanja znakovnog jezika osobama koje nemaju oštećenja sluha i/ili govora.

“Svake srijede do kraja školske godine imaćemo časove učenja znakovnog jezika. Zajedno ćemo učiti i pokazati znakove četvoro čujućih djevojčica”, kazala je Gluščević.

Projekat „Krajnje vrijeme za unaprjeđenje ljudskih prava OSI”,  podržan je kroz subgranting program u okviru projekta „U pravo vrijeme-Podrška zaštitnicima/ama ljudskih prava i OCD u oblasti promocije ljudskih prava i razvoja demokratske političke kulture”, koji realizuju nevladine organizacije Juventas, Help - Hilfe zur Selbsthilfe, Centar za monitoring i istraživanje – CeMi, Kvir Montenegro i Otvoreni centar Bona fide, finansira Delegacija Evropske unije, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.

Emisiju možete poslušati na linku Radio škola.


Tekst: Nataša Jotić
Foto:  I MI Boke
 

Podijeli na: